ביטוח משכנתא

כדי לקבל משכנתא חייבים ביטוח משכנתא, המגן על הבנק המלווה מפני אובדן ההלוואה. זה לא במקום ביטוח דירה או ביטוח חיים פרטי

ביטוח משכנתא הוא בעצם "ביטוח חובה" כי הוא חלק בלתי נפרד מן המשכנתא עפ"י חוק. כלומר, לא ניתן לקבל משכנתא בישראל בלי להציג ביטוח משכנתא.

מה זה ביטוח משכנתא?

ביטוח משכנתא מגן למעשה על ההלוואה עבור הבנק המלווה. כלומר בביטוח משכנתא המוטב הוא הבנק ולא מי שרוכש את הביטוח.

ביטוח משכנתא כולל שתי פוליסות:

ביטוח מבנה למשכנתא – כיסוי לנזקים שייגרמו לנכס הממושכן. במקרה של נזק חלקי, הביטוח מממן את שיקום הדירה המבוטחת, והחזרת המצב לקדמותו. במקרה של הרס מוחלט המשכנתא משולמת באמצעות דמי הביטוח.

ביטוח חיים למשכנתא – כיסוי למקרה מוות של אחד או יותר מהלווים. במקרה כזה הביטוח משלם את המשכנתא. הבית נשאר בבעלות המשפחה.

המלצה: לא לרכוש ביטוח משכנתא בבנק

בעבר הבנק המלווה היה כופה על הלווים ביטוח מטעמו, אך כעת זה אסור עפ"י חוק, וניתן לרכוש את הביטוח בכל מקום עפ"י בחירת הלווים.

הבנק רשאי להציע ביטוח אך אינו יכול לכפות אותו. ביטוח משכנתא בבנק בדרך כלל יקר מאוד, כולל עמלות גבוהות, ולא ניתן להוסיף כיסוי צד ג'.

ביטוח משכנתא – לא במקום ביטוח דירה

ביטוח משכנתא אינו תחליף לביטוח דירה פרטי. יש לכך כמה סיבות עיקריות:

  1. סכום הביטוח המירבי בביטוח משכנתא הוא גובה יתרת המשכנתא. בביטוח מבנה, במסגרת פוליסת ביטוח דירה פרטית, ניתן לבטח עד שווי עלות הבנייה של דירה חדשה. הבדל משמעותי.
  2. ביטוח דירה פרטי יכול לכלול ביטוח תכולה.
  3. ביטוח דירה פרטי יכול לכלול כיסוי צד ג'.

בתכנון של ביטוח דירה מבנה/תכולה עבור מי שמשלם משכנתא, נלקח בחשבון הכיסוי במסגרת ביטוח המשכנתא. לא משלמים פעמיים על אותו כיסוי.

ביטוח משכנתא – לא במקום ביטוח חיים פרטי

כאמור, בביטוח חיים למשכנתא המוטב הוא הבנק, וסכום הביטוח הוא בהתאם ליתרת המשכנתא. מי שרוצה לספק למשפחתו הגנה פיננסית למקרה נכות או מוות, צריך לרכוש גם ביטוח חיים פרטי.

בואו לקבל ייעוץ ופתרונות לביטוח משכנתא בתנאים הטובים ביותר.

שליחה / שיתוף