איך תשפיע העלאת הריבית על שוק הנדל”ן למגורים

בית דירות - שוק הנדל”ן למגורים

העלאת הריבית ע”י בנק ישראל, לראשונה זה 3.5 שנים, נועדה בין השאר לצנן את שוק הנדל”ן למגורים. מהן ההשפעות האפשריות ומה צריך לעשות עכשיו?

להעלאת הריבית במשק ע”י בנק ישראל, שהתרחשה בתחילת חודש אפריל 2022, תהיה השפעה על זירות הנדל”ן, ובמיוחד על שוק הנדל”ן למגורים.
עדיין לא ברור כיצד, תוך כמה זמן ועד כמה, אבל הציפייה היא לשינוי.

מהן ההשפעות האפשריות של העלאת הריבית על שוק הנדל”ן למגורים?

  • המשכנתאות מתייקרות – זאת השפעה ברורה ומיידית שתקטין את הביקוש למשכנתאות, ותמתן את הביקוש לדירות מצד צרכני דיור – זוגות צעירים, משפרי דיור.
  • עלייה בצריכה של חסכונות נזילים. כספים שהיו מיועדים לרכישת דירה, שמתעכבת בשל העלייה במחירי המשכנתאות, יופנו לתוכניות חיסכון נזילות, שמעניקות תשואה עודפת על פני פיקדונות בנקאיים ומבטיחות זמינות מלאה של הכסף בעת הצורך.
  • העברת השקעות מנדל”ן לאפיקים אחרים. השינוי בריבית אמנם מזערי אך אם המגמה תימשך יותר משקיעים יפנו כספים פנויים, שמופנים היום להשקעות בנדל”ן, לאפיקים אחרים שיהפכו לאטרקטיביים יותר. אם כך יקרה זה עשוי לתרום בעתיד לירידה במחירי הדיור.

כאמור, העלייה בריבית היא קטנה, 0.25% בלבד, כך שאין ציפייה למהפכה בשווקי הנדל”ן למגורים. הציפייה להשפעה חיובית שלפיה יהיה אפשר לתכנן את הצעדים הבאים.
סוג של “רגע, חושבים” עבור צרכני הדיור, המשקיעים והיזמים.

אז מה עושים עכשיו?

  • מי שיש ברשותו כספים פנויים שיועדו לרכישת דירה, צריך לבחון את האפשרויות להשקעה נזילה – פוליסות חיסכון, קופות גמל להשקעה, השקעות אלטרנטיביות ואפשרויות אחרות.
  • מי שיש בידיו כספים פנויים שיועדו להשקעה פיננסית – חיסכון או שוק ההון – צריך לבדוק האם נוצרו כעת הזדמנויות חדשות ואטרקטיביות יותר כתוצאה מהשינוי בריבית.
  • מי שמחליט לא לוותר על רכישת דירה צריך לתכנן מחדש את המשכנתא, כדי שההחזרים שהתייקרו יתאימו ליכולת הפיננסית. רבים יצטרכו למצוא דירה אחרת מזאת שהתכוונו לרכוש. טיפ: אל תשכחו לקחת בחשבון את ביטוח המשכנתא.
  • למי שמתכנן למכור דירה, יש כעת שני אתגרים: להעריך האם זה הזמן המתאים לביצוע המכירה, ולתכנן את ייעוד הכספים שיתקבלו מהמכירה.

המומחים שלנו לשירותכם

כאמור, העלאת הריבית נועדה בראש ובראשונה לגרום לכולם להתמקד ולחשוב שוב על הצעדים הבאים. צוות המומחים שלנו כאן כדי לסייע לכם לפענח מהו הצעד הנכון עבורכם.

עוד טיפים ומאמרים

דו”ח סייבר: אפריל 2022

סייבר לאנשים שלא מבינים סייבר, ביטוח סייבר ותקינת סיכונים, הונאות ברקוד, רישיון הפעלה לשירותי סייבר, עלייה של 800% בהסתה מקוונת, משחקי הסייבר של נאט”ו, שלוחת הסייבר החרדית של רפא”ל, מנהלים מפחדים מתביעות סייבר, תשלומי הכופר בישראל ועוד

קרא עוד »
שליחה / שיתוף
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter