על העלאת הריבית ועל תקציב המשפחה

זוג מול מחשב - תכנון תקציב משפחה

הקטנת עול המשכנתא, קיצוץ בהוצאות, לחשוב חיסכון, לשמור על האוברדראפט. צעדים שכל משפחה צריכה לשקול בעקבות העלאת הריבית במשק

העלאת הריבית ע”י בנק ישראל תשפיע על כל משפחה בישראל, ובמיוחד על המשפחות שמחזירות משכנתא.

הקטנת עול המשכנתא

המשכנתא תתייקר והחזרי המשכנתא יגדלו. משפחות שמשלמות משכנתא יצטרכו להקטין הוצאות בסעיף אחר, או למחזר את המשכנתא ואת ביטוח המשכנתא, כדי לאזן מחדש את תקציב המשפחה.

משפחות שנמצאות בתהליך לקראת רכישת דירה וקבלת משכנתא, צריכות לחשב את צעדיהן מחדש. יתכן אף שיהיה עליהן לשקול מחדש את הדירה אותה בחרו לרכוש.

קיצוץ בהוצאות

כאמור, משפחות שנושאות עול כבד של הלוואות יהיו חייבות לקצץ בהוצאות, ולו לתקופה עד שההלוואות ייפרסו מחדש בתנאים נוחים יותר.

המקומות בהם ניתן להקטין הוצאות שונים לכל משפחה בהתאם לסעיפי ההוצאות הייחודיים. הצעד הראשון בדרך לזיהוי האפשרויות לחתוך בהוצאות, הוא מיפוי מדויק שלהן ותעדוף – מה חיוני ומה פחות.

אחת האפשריות לקיצוץ מהיר בהוצאות מיותרות הוא איתור של כפל ביטוחי באמצעות מערכת הר הביטוח.

אפשרויות לחיסכון מהיר בתקציב המשפחה

  • לעבוד עם רשימת קניות מסודרת
  • לעקוב בקפידה ובאופן שוטף אחרי ההוצאות
  • להשקיע יותר באיתור מבצעים והנחות – לפני הקנייה ובזמן הקנייה
  • להשהות רכישות שאינן חיוניות
  • לא לקנות בתשלומים

חושבים חיסכון

כאשר הכסף מתייקר (זאת המשמעות של העלאת ריבית) החיסכון יותר משתלם. כלומר, זה הזמן לבחון את מסלולי ההשקעה בתוכניות החיסכון השונות – חסכונות נזילים לכל מטרה, קרנות השתלמות, תוכניות פנסיה.

תוכניות החיסכון הנזילות – פוליסות חיסכון, קרנות גמל להשקעה ואחרות – הן פתרון אטרקטיבי עבור משפחות אשר משהות רכישות שונות – דירה, רכב וכד’ – ונמצאות עם כספים פנויים.

שומרים על האוברדראפט

גם האוברדראפט – משיכת היתר בבנק – היא סוג של אשראי שמחירו מתייקר בשל העלאת הריבית במשק. לקיצוץ בהוצאות יש כמובן השפעה ישירה על מצב האוברדראפט.

עוד טיפים ומאמרים

דו”ח סייבר: אפריל 2022

סייבר לאנשים שלא מבינים סייבר, ביטוח סייבר ותקינת סיכונים, הונאות ברקוד, רישיון הפעלה לשירותי סייבר, עלייה של 800% בהסתה מקוונת, משחקי הסייבר של נאט”ו, שלוחת הסייבר החרדית של רפא”ל, מנהלים מפחדים מתביעות סייבר, תשלומי הכופר בישראל ועוד

קרא עוד »
שליחה / שיתוף
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב twitter